Ali Tanyıldız

Ali Tanyıldız 


Araştırmacı, yazar ve şair Ali TANYILDIZ, ilkokulu köyü Gedikli’de, ortaokulu Şarkikaraağaç’ta, liseyi de Isparta Şehit Ali İhsan Kalmaz Lisesi’nde okudu.


İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olduktan sonra Isparta’da avukatlığa başladı.


1990 yılında, ilk kitabı olan halk bilgisi içerikli HONAMLI YÖRÜKLERİ adını taşıyan ilk kitabı yayımlandı. Bu kitap, umulandan çok daha fazla ilgi gördü. Aynı yıl AY BATINCA GEL adlı şiir kitabı da yayın yaşamına girdi.


Şair, 1990 yılında Eskişehir’de düzenlenen Uluslararası Yunus Emre Sevgi Yılı toplantısına çağrıldı. Orada Yunus Emre ile ilgili bir şiirinden dolayı mansiyon ödülü aldı.


Daha sonra, Moldova Cumhuriyeti’nin çağrılısı olarak oraya gitti. Moldova’nın Bucak bölgesinde yaşayan Gagauz Türkleriyle ilgili izlenimlerini GAGAUZLARLA adı altında kitaplaştırdı.


SUYA DÜŞEN KÜREK şairin ikinci şiir kitabıdır.


Türkiye İş Bankası’nın yayınladığı Kültür Ve Sanat Dergisi Isparta sayısında (22) 1814 yılından beriye doğru Isparta Halk Ozanları sıralamasında Ali Tanyıldız’a da yer verildi.


2001 Yılında yayımlanan Cumhuriyet Dönemi Şair Hukukçular Antolojisi’nde ve yine 2003 senesinde yayımlanan Kadı Burhaneddin’den Günümüze HUKUKÇU ŞAİRLER Antolojisi’nde yer aldı.


Yazarın Pepe adındaki romanı Moldova ders kitaplarında Türk edebiyatından örnek olarak işlenmektedir. Ayrıca Macaristan’da korsan olarak basılmıştır.


Çeşitli dergilerde şiirleri ve yorumları yayımlandı.


Yerel gazetelerde otuz yıla yakın köşe yazarlığı yaptı.


1943 doğumlu olan yazarın basıma hazır başka çalışmaları da bulunmaktadır.

Göster:
Sırala:
Endam Stokta yok

Endam

Son dönemlerde ülkemizdeki yabancı roman merakı hat safhalardayken, edebiyatçı Ali Tanyıldız'ın kale..

8,00₺ 6,40₺

E-Ticaret Sistemleri