Behiç Kılıç

Behiç Kılıç


Behiç Kılıç gazetecilik mesleğine 1969 yılında Akşam Gazetesinde adliye muhabiri olarak başladı. 1971 yılında Günaydın Gazetesine geçti, polis muhabirliği yaptı. Sabah Gazetesini kuran ekibin arasında yer aldı. Akşam Gazetesi Genel Yayın Müdürü olduğu sırada, o günlerin önemli TV kanalı olan HBB’de yaptığı haber sonrası yorumlar büyük ilgi topladı..


Meslek hayatında önemli haber ve röportajları ile tanınan Behiç Kılıç, Türkiye’nin 1970-2003 arası yaşadığı önemli toplumsal olayları birinci dereceden gözleme fırsatı buldu.. 12 Mart Darbesi günleri, 70 li yılların dehşet ortamı, Kıbrıs Çıkarması, 12 Eylül sonrası, bu dönemde yapılan yolsuzluk operasyonları, PKK terörü tanık olduğu konulardır. PKK, Eruh ve Şemdinli’yi bastığında olay yerlerine ulusal basın adına giden  gazetecidir. O günden bu yana, PKK çetesinin izini süren, bu nedenle geniş bir olay arşivi olan gazetecidir..


1993 yılında Meydan Gazetesinde başladığı köşe yazarlığını  Yeniçag Gazetesinde sürdürdü.


21.06.2011 tarihinde "böbrek yetmezliği" nedeniyle bir süredir tedavi gören Kılıç, gece saatlerinde İstanbul'daki evinde rahatsızlanarak hastaneye kaldırıldı. Kılıç, hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.


Behiç Kılıç’ın yayınevimizden “Şehit Vere Vere Açılmak” ve "Ben Öldürmedim" isimli iki kitabı yayınlanmıştır.

Göster:
Sırala:
Ben Öldürmedim - Cep Boy Stokta yok

Ben Öldürmedim - Cep Boy

10 Temmuz 1979 günüydü...ݝstanbul Emniyet Müdürlüğü yetkilisi, gazeteleri arayarak ertesi gün ..

7,90₺ 6,32₺

E-Ticaret Sistemleri