Hüseyin Movit

Hüseyin Movit


Hüseyin Movit  9 Ocak 1940 tarihinde İstanbul’da doğdu. Beyoğlu 29. İlkokulu, Namık Kemal İlkokulu, Fındıklı (İstanbul) Karma Ortaokulu, Beyoğlu Ticaret Lisesi ve İTİA’da iki dönem okudu. Askerliğini yedek subay öğretmen olarak Muş’ta yaptı. Babasının hastalığı sebebiyle eğitimine ara verdi ve 1960 yılında ticaret hayatına atıldı. 1990 yılına kadar ticaretle uğraştı ve aynı yıl emekli oldu. Emekli olduğu 1990 yılında iki arkadaşıyla (Korhan Akderin-Avni Taşar) “Türkçe Gönüllüleri-Dil İzleme Grubu”nu kurdu. Radyo, televizyon, gazete, dergi ve kitaplardaki (ders kitapları dâhil) yanlışları tespit ederek, en az 5 000 kişiye telefon, mektup, faks ve elmek (e-posta) ile ulaştı. Bu güne kadar 2 000'i aşkın dil ve genel kültür konulu makale yazdı. Tespit ettiği 15 000'in üzerinde yanlışı köşesine taşıdı. 15 000'e yakın yanlışı hâlen arşivlemeye çalışmaktadır.


“Okuduğum ve bir daha okumayacağım kitap benim değildir” diyerek, ihtiyacı olanlara kitap vermek başlıca alışkanlıkları içindedir. Yüzlerce radyo ve televizyon programına katıldı. 200’den fazla kitabı yayıma hazırladı ve tashih etti. “Fener-Balat Semtlerinin Rehabilitasyonu Projesi”nde UNESCO tarafından akredite edilen Balat-Fener Güzelleştirme ve Kültür Derneği’nin Kurucu Başkanlığını yaptı (1997-2004)Kanal E’de Türkçe-Türkçe adlı programı İsmet Topaloğlu ile birlikte sundu (1996).

TRT'de Geçici Danışma Kurulu üyeliği yaptı (1998). Türk Dil Kurumu'ndan Onur Belgesi aldı (16.07.1999). Günaydın/Asabi'de “İğneli Fıçı” adlı köşede dil ve genel kültür eleştirileri yaptı (1999-2004).

Ulusal Kanal’da “Konuşamadığımız Türkçe” adlı eleştiri programını

sundu (2002-2004) Radyo Barış’ta “Gözümüzdeki Mertek” adlı eleştiri programını hazırlayıp sundu (2004).

Hâlen Truva Yayınları’nda, Genel Yayın Yönetmenliği, editörlük ve

düzeltmenlik yapmakta ve Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin yayını olan

Bizim Gazete’de, 1996’dan bu yana, “Medyanın Dili” köşesinde

eleştiri yazıları yazmaktadır. Ayrıca www.sanatalemi.net sitesinde yazıları yayımlanmaktadır. “Medyanın Dili” köşesinden (http://www.tgc.org.tr/) alıntı yapan siteler : (http://www.televizyongazetesi.com/, http://www.eflatunbebek.com/)


ESERLERİ:

Konuşamadığımız Türkçe ve … (Avcıol Basım Yayın-2005),

Suçlular Aramızda-Medyacının El Kitabı (Avcıol Basım Yayın 2008),

Kim Bunlar, Kim Bunlar?-Medya Okuryazarlığı El Kitabı (Basım aşamasında.),

Radyo ve Televizyon Yayınlarında Türk Dilinin

Kullanımı-Tebliğler (TRT-1998, Tebliğ veren 50 kişiyle birlikte)

Göster:
Sırala:

Gladio - Devleti Yöneten Gizli Güçler ( Cep Boy )

Değerli araştırmacı Hüseyin Movit'in bu eserinde ismi ne olursa olsun, güvenlik, beka ve global haki..

9,90₺ 4,00₺

E-Ticaret Sistemleri