Stokta yok ݝsrail - Ortadoğu Ve Amerika

 

ݝnsanlık tarihinin yazıldığı, ilahi dinlerin doğuş merkezi, medeniyetler beşiği bir bölgedir Ortadoğu. Petrolün bulunmasıyla stratejik önemi bir kat daha artan bölge, tarih boyunca din savaşlarına sahne olmuşken, bugün Batı'nın vazgeçilmez enerji kaynağı olan bu madde için yapılan mücadelelerin arenası haline gelmiştir.

 

 

Bütün bunların üstüne, 1948´de kurulan ݝsrail devleti bölgeni kaderine bir hançer gibi saplanmıştır. Osmanlı ݝmparatorluğu´nun çöküşü ile, Ortadoğu sahnesine ݝngiltere, Fransa ve ݝtalya gibi emperyalist ülkeler girdi.

 


Ancak, sömürgeciliğin yerini alan post-emperyalizm, görevini efendisine sadık diktatörlere bu kez Amerika ve Sovyetler Birliği´nin eline geçti.

 

 

Nihayet, 1990'larda, soğuk savaşın sona ermesiyle Amerika bölgenin tek patronu haline geldi. Dünyayı kendi çıkarları doğrultusunda yeniden yapılandırmaya koyulan Amerika'nın, Ortadoğu gibi en stratejik bölgeye karşı duyarsız kalması düşünülemezdi.

 

 

Nitekim, bugüne kadar sürdürdüğü Ortadoğu ve ݝslam ülkeleri politikasında bir adım daha atarak Büyük Ortadoğu projesini geliştirdi.

Yorum Yap

Not: HTML'e dönüştürülmez!
    Kötü           İyi

ݝsrail - Ortadoğu Ve Amerika

  • Liste Fiyatı :12,50₺


  • İndirimli Fiyat:  8,75₺

Kitaplarımızda uygulanan indirimli fiyatlar bayilerimizin yaptıkları kampanya ve satış politikalarına göre farklılık gösterebilir

E-Ticaret Sistemleri