Gladio - Devleti Yöneten Gizli Güçler ( Cep Boy )

Değerli araştırmacı Hüseyin Movit'in bu eserinde ismi ne olursa olsun, güvenlik, beka ve global hakimiyet ve çıkar amaçlı bu yapılanmalardan detayları en çok su üstüne çıkan, hukuki ve adli belgeleri olan ݝtalya merkezli Gladio adlı örgütün faaliyetleri anlatılmaktadır.

Soğuk Savaş döneminin NATO merkezli Amerikan projesi olan bu yapılanmanın hemen hemen her NATO ülkesinde yer alan askeri bir yapılanma olduğu anlaşılmaktadır.

Bu yapılanma içinde "politikacıların" "politika dışı sivillerin" gerektiği sayıda ve gerektiği kadar veya zorunlu olarak sürece ve organizasyonlara dahil edildikleri anlaşılmaktadır.

CIA vasıtasıyla finanse edildiği kabul edilen bu yapılanmanın daha ziyade ݝtalya ve Kıbrıs gibi komünist partilerin güçlü olduğu ülkelerde daha aktif olduğu görülmektedir.

Gladio adlı örgütün ݝtalya'da ortaya çıkması ve 45 yıllık süreçte her türlü politik olayın içinde yer alması tesadüf değildir.

Amerikan 6. Filosu'nun konuşlandığı ve NATO Müttefik Deniz Kuvvetleri Karargahı'nın bulunduğu ݝtalya'nın, komünist bir iktidara teslimi Soğuk Savaş'ın kaybedilmesi ile eş anlamlı olurdu. Aynı şekilde Makarios yönetimindeki Doğu Akdeniz'in merkezindeki Kıbrıs'ın da Sovyetler Birliği ile yakın ilişkiler kurmasına izin verilemezdi.

Yunanistan'daki ABD güdümlü albaylar cuntası eliyle Makarios'un devrilmesi Akdeniz'in bu stratejik ülkesinin Sovyet nüfuz alanına girmesini engellemiştir.Sonuç olarak Hüseyin Movit'in Gladio adlı bu eseri, sunduğu bilgiler hem birey, hem de toplum olarak bizlere güvenlik-özgürlük dengesindeki gerçekleri daha iyi anlamamızı ve bilinçlenmemizi sağlamaktadır.

Bu eserin politikacısından, bürokrata, sivil toplum kuruluşlarından bireylere uzanan geniş bir yelpazedeki kesime faydalı olacağına inanıyorum. Bu titiz çalışma için Hüseyin Movit'i kutluyorum.-Nejat Tarakçı-

Yorum Yap

Not: HTML'e dönüştürülmez!
    Kötü           İyi

Gladio - Devleti Yöneten Gizli Güçler ( Cep Boy )

  • Görüntüleme: 2212
  • ISBN : 9786055638368
  • Genel Yayın Yönetmeni : Sami ÇELİK
  • Baskı Sayısı: 1
  • Sayfa Sayısı: 368
  • Stok Durumu: Stokta var
  • Liste Fiyatı :9,90₺


  • İndirimli Fiyat:  4,00₺

Kitaplarımızda uygulanan indirimli fiyatlar bayilerimizin yaptıkları kampanya ve satış politikalarına göre farklılık gösterebilir

E-Ticaret Sistemleri