Stokta yok Nutuk Öncesi Atatürk Konuşuyor (Cep Boy)

Atatürk'ün "Nutuk"u, hemen her aydının kitaplığında başköşeyi tutar. Ancak "Nutuk", 19 Mayıs 1919'dan bu yana Atatürk'ün asker ve politikacı olarak düşüncelerini ve eylemlerini yansıtır; Kurtuluş Savaşı'mızın tarihidir. Ama bunun bir de "öncesi" var; Nitekim Mustafa Kemal Pasa, "Amasya Mülakatı" masasına oturduğu zaman, Anafartalar kahramanı, Yıldırım Orduları Başkomutanı ve Anadolu'nun yarışına resmen sözü geçen bir Ordu Müfettişi idi. Kurtuluş Savaşı'nın öncesi, bu büyük eylemin hazırlık dönemidir.

Atatürk'ün Padişahı etkilemeye çalıştığı, Sadrazam ve Vezirlerle çekiştiği, Parlamento'yu -düşüncesi yönünde- karar almaya zorladığı; gazete çıkardığı, gizli ihtilal örgütleri kurduğu karmaşık ve dinamik bir dönem Mustafa Kemal Paşa'yı Atatürk yapan dönem..Ne yazık ki, kitaplıklarımız ve belleğimiz bu dönem açısından boştur.

Ben, Nutuk'un uzunca bir ön sözü saydığım bu anıların 1926 Martında yayımlanan bölümü ile 1944'te yayımlanan bölümünü birleştirdim ve bir bütün haline koydum. Ancak bu yazılar, Atatürk gibi, Türkçenin sadeleştirilmesinde Devrim niteliğinde rol oynayan bir Devlet Adami'nin dilinden döküldüğü ve Falih Rıfkı Atay, Mahmut Soydan gibi çok yakin bir geçmişin parlak kalemlerinden çiktigi halde, günümüz kuşakları için gölgeli ve hatta karanlıktı.

Bu nedenle, elverdiğince sadeleştirmeye çalıştım."Sadeleştirmeye çalıştım" diyorum, çünkü bir eski kelimenin yerine yenisinin konulması, bazen yazıyı anlaşılır hale getireceğine, büsbütün anlaşılmaz duruma da sokabiliyor. Oysa yazı, Atatürk gibi bir devlet adamına aittir ve üzerinde oynamaya hiçbir hakkımız yoktur.

Bu yüzden bazı sözcükleri, eski oldukları halde, oldukları yerde bıraktım. Aslında Atatürk'ün bu anıları, "Nutuk"la birlikte yayımlanmalıdır, düşüncesindeyim.

Yorum Yap

Not: HTML'e dönüştürülmez!
    Kötü           İyi

Nutuk Öncesi Atatürk Konuşuyor (Cep Boy)

  • Liste Fiyatı :5,90₺


  • İndirimli Fiyat:  4,13₺

Kitaplarımızda uygulanan indirimli fiyatlar bayilerimizin yaptıkları kampanya ve satış politikalarına göre farklılık gösterebilir

E-Ticaret Sistemleri