Osman ŞAHİN

Osman ŞAHİN

 

1940’ta Mersin’in bir Toros köyü olan Arslanköy’de dogar. Kendi deyimiyle “kiraç tepedeki domates fidani” gibi olan yoksul bir çiftçi ailesinin 13 çocugundan biridir. Çocuklugu Toros’larda yoksulluk icinde geçer. Ilkögrenimini köyünde bitirir ve ikinci dogumu olarak gördügü Diyarbakir Dicle Köy Enstitüsüne girer.


Dicle Köy Enstitüsü\'nü bitirdikten sonra Siverek’e bagli, Firat nehri kenarindaki, Bucak asiretine bagli Kalemli köyüne ögretmenligine atanir. Henüz 18 yasindayken, büyük asiret kavgalarinin, silaha tutkun yöre insanin içinde bulur kendini. Firat tastiginda, nehrin kiyisina kustugu insan ölülerini görür. Bunlarla ilgili hep notlar alir. Yillar sonra bu notlari Kirmizi Yel, Firat\'in Sirtindaki Kan / Bucaklar ve Yeraltinda Uçan Kus adli belgesel romanlariyla kitaplastirir. Bölgenin büyük asiretlerinden Bucaklar\'in 200 yillik tarihiyle, 1960\'li yillarda patlak veren Bucaklar Kan Davasi\'nin içyüzünü anlattigi, Firat\'in Sirtindaki Kan / Bucaklar, sadece Türk Edebiyat tarihine degil, bugün hala konusulan bir konu olarak, Türk siyasi tarihine de önemli bir eser olur.


1958’de Ankara Gazi Egitim Enstitüsü Beden Egitimi bölümüne girer. Gazi Egitim ögrencisiyken Demokrat Parti’nin baskici rejimine karsi ögrenci yürüyüslerinde basi çeker. Ilk tayini Malatya’ya çikar. 1961-67 yillari arasinda Malatya Lisesinde beden egitimi ögretmenligi yapar. Ögrenciligi de dahil hayatinin ondört yilinin geçtigi Dogu ve Güneydogu’da özellikle, Malatya, Elazig, Tunceli, Maras yöresinde 33 köy hakkinda çok genis folklor arastirmalari yapar, 33 defter not alir. Bu arastirma ve incelemeler sonucu topladigi 1645 bulmaca ve bilmeceyi Su Kurusu adiyla yillar sonra yayimlar. 


1967-1974 yillari arasinda Izmit’e spor ögretmeni olarak atanir. Türkiye Ögretmenler Sendikasi’nda (TÖS) çalisir. 1970 TRT ödülleri köy kökenli ve Köy Enstitüsü çikisli iki sanatçi çikarir ortaya. Bunlardan biri Ümit Kaftancioglu, digeriyse Osman Sahin’dir. 1970’de yayimlanan Kirmiz Yel, Sahin’in ilk kitabidir ve TRT Öykü Ödülünü alarak genis ilgi bulur. Daha sonra Türk sinemasinin unutulmaz filmleri olacak Kibar Feyzo, Adak ve Firat’in Cinleri bu kitabinda yer alir. Sahin’e Türk sinemasinda eserleri en çok filme çekilen yazarlardan biri olma ünvanini getirecek yolun basidir bu ayni zamanda. Ilk öyküsünü Yilmaz Güney satin alir ancak filme çekemeden hapise girer. O parayla Istanbul’da bir ev alir ve ögretmenlige Suadiye Lisesi’nde devam eder. Ancak 12 Eylül askeri rejimince Trabzon’un Arsin ilçesine sürülerek emekli edilir. 


1978 yilinda Aydinlik gazetesinde yayimlanan bir kitap tanitim yazisi yüzünden 3 Numarali Sikiyönetim Askeri Mahkemesi’nde yargilanarak, 142. maddeden 1,5 yil hapis cezasina mahkûm olur. 1983’te Sile ve Yalova cezaevlerinde yatar. Cezaevinde iken Firar filminin öyküsünü yazar. Ayrica daha sonra cezaevinde gördügü, duydugu, yasadigi olaylari Kollari Bagli Dogan kitabinda hikayelestirir. 


1980’li ve 90’li yillar Osman Sahin’in yazarliginin en verimli zamanlari olur. 1980’li yillarda dört kitap yazar. Bunlardan Agiz Içinde Dil ile 1980’de Nevzat Üstün Öykü Ödülünü alir. 1990’lar Osman Sahin adinin hem Türk sinemasinda hem de edebiyatinda adinin yurt disinda da sikça bahsedilmeye baslandigi yillar olur.


Son Yörük adli hikayesi 1992 yilinda Isveç\'te Stockholm\'de düzenlenen Enternasyonel Hümanizma Dernegi\'nin açtigi yarismada ikinci olur. Ayni yil Selam Atesleri kitabiyla Ömer Seyfettin Öykü Ödülünü, 1994’de de Sait Faik Öykü Ödülünü alir. 1998’de Mahser ile Yunus Nadi Ödülüne layik görülür. Öyküleri Polonya, Macar, Alman, Fransiz, Isveç dillerine çevrilir. 


1990’larin sonuna dogru Sahin’in sinemaya uyarlanan ve çogunu kendisinin senaryolastirdigi 22 öyküsü vardir artik ve bunlar Türk Sinemasina yurtiçi ve yurtdisinda 24 ödül kazandirmistir. Atif Yilmaz\'in çektigi Kibar Feyzo, Adak; Serif Gören\'in çektigi Derman, Tomruk, Kurbagalar, Kan, Firar; Erden Kiral\'in çektigi Ayna, Avci; Bilge Olgaç\'in çektigi Kör Gülüşan, İpekçe, Gömlek filmleri Türk sinemasina unutulmaz eserler olarak girer. 1997\'de IX. Ankara Uluslararasi Film Festivali’nde sinemaya yaptigi katkilardan ötürü, Aziz Nesin Emek Ödülü ile, 1999 yilinda, 36. Antalya Altin Portakal Film Festivali\'nde Yasam Boyu Altin Portakal Onur Ödülü ile onurlandirilir. 2003 yilinda kendi çocuklugunu anlattigi Ölüm Oyunlari ile Yunus Nadi Ödülü’nü alarak, bu ödüle iki kez layik görülen tek yazar olarak Türk Edebiyat tarihinde bir ilki gerçeklestirir.


Osman Sahin öykülerinde okurlarini, Dogu, Güneydogu, Çukurova ve Toros insanlarinin gizemli dünyalarina götürür. Insanin soyunun özünde varolan kötülügü, ölüm temasini, korkuyu, çarpitilmis cinsellikleri, kitligi, umutsuzlugu, efsanelesmis asklari, teknoloji ile gelen degisimin insana yaptigi etkileri, eski saman ve pagan kültürlerin izlerini yogun psikolojik bir derinlikle çoskulu, renkli, dogurgan, siirsel bir anlatimla yazar. 


 

Eserleri: Kirmizi Yel (1971), Acenta Mirza (1974), Agiz Içinde Dil Gibi (1980), Aci Duman (1983), Kollari Bagli Dogan (1988), Ay Bazen Mavidir (1989), Selam Atesleri (1993), Kan (1994) Günes Harfleri (1995), Bucaklar/Firat\'in Sirtindaki Kan (1996), Su Kurusu (1996), Mahser (1998), Gelos Dagi Efsanesi (2000), Sari Sessizlik, Son Yörük, Yeraltinda Uçan Kus (Belgesel-Roman) Ölüm Oyunlari (2003), Genis Kenarli Bir Nehrin Akisi: Yasar Kemal (2004) Sonuncu Iz (2007)

Göster:
Sırala:

Fırat'ın Sırtındaki Kan

"… Nasıl ki Yaşar Kemal, köylünün bütün oyunlarını, düzenlerini, zalimliklerini ve saflıklarını ve a..

32,00₺ 25,60₺

E-Ticaret Sistemleri