Özcan Erdoğan

Özcan Erdoğan

 

1958 yılında Aydın’ın Karacasu ilçesinde dünyaya gelen Erdoğan, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat ve Maliye Bölümü’nü bitirdi.


Okulu bitirdikten sonra, Kaymakam mesleğine Muğla’da Kaymakam adayı olarak başladı. Sırasıyla Sinop-Gerze, Diyarbakır-Hani ve Çınar Kaymakamlıklarında bulunan Özcan Erdoğan, Körfez savaşı öncesi ve sonrasındaki Doğu ve Güneydoğu’nun son derece hassas olduğu, terörle mücadelenin daha bir önem kazandığı dönemde Diyarbakır’da Olağanüstü Hal Bölge Vali Yardımcılığı yaptı. Bu sürede özellikle Bölgede etkin ve güleryüzlü bir yönetimin oluşturulması yanında sivil toplum örgütlerinin koordinasyonu ile Peşmerge ve Sığınmacılar ve Bölgenin Sosyo-ekonomik yönden kalkındırılması için yapılan çalışmalarda görev aldı.


Daha sonra Mülkiye Müfettişliğine atanan Erdoğan, 1994 yılında Güneydoğu Sorunu ve Çözüm Önerileri raporunu hazırladı. 1996-1997 döneminde Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurulunda ülke göndeminin ilk sırasını teşkil eden bölücü terör ortamının ortadan kaldırılabilmesi için alınması gereken Sosyo-ekonomik tedbirler ile herşeyden önemlisi güven ortamının oluşturulmasına yönelik çalışmalar yaptı.


55. Cumhuriyet Hükümeti döneminde Başbakanlıkta Danışman olarak görev aldı. Bu dönemde ağırlıklı olarak;


Doğu ve Güneydoğu’nun yeniden yapılanması, Olağanüstü halin geleceği, GKK Müessesesi, Pişmanlık Yasasının uygulanması, Terör nedeniyle bölgede yaşanan yer değiştirmeler, Köye Dönüş ve Rehabilitasyon Projesi, Bölgede Acil Destek Programının Uygulanması ile Bölgede Sivil Toplum örgütleri’nin yönlendirilmesi gibi önemli proje ve çalışmaları yönlendirdi.


Özcan Erdoğan, evli ve bir çocuk babası. 

Göster:
Sırala:

Çevre Suçu İşleyen Belediye Başkanlarının Yargılanmaları

 İçişleri Bakanlığı Mülkiye Başmüfettişi Dr. özcan Erdoğan bu çalışmada, toplumun her zaman gö..

15,00₺ 12,00₺

E-Ticaret Sistemleri