Stokta yok Hayalet Savaşları

Bu kitabı okuyunca, Pakistan ve Suudilere kızıyor, ABD den ise korkuyorsunuz...

Eğer, siyaset yapıyorsanız...


Eğer, üniversitede siyasal eğitimci veya öğrenciyseniz...


Eğer, medyada siyaset yazıyorsanız...


Eğer, diplomatsanız veya diplomat olmak istiyorsanız...


Eğer, ABD'nin nasıl yönetildiğini, Beyaz Saray ile CIA veya diğer istihbarat  kurumları, Dışişleri başta diğer bakanlıkları ve kongre arasındaki ilişkileri, yurtdışı müdahalelerde kararların nasıl alındığını, kararlarda medyanın gücünü merak eden bir düşünürseniz...


Mutlaka, ama mutlaka bu kitabı okumalısınız


Steve Coll'un GHOST WARS (Hayalet Savaşları- Penguin Books ISBN 978-0-14-303466-7) komplo teorilerine dayandırılmış hayali bir hikaye değil.


1979'da, Sovyetler Birliği'nin  Afganistan'a girişinden, Amerika'nın Tabilan'ı elleriyle yaratıp, din savaşı açtırması; Cihat adına Pakistan ve Suudi Arabistan ile birlikte, Sovyetleri çekilmeye zorlayana kadar verdiği "görünmeyen savaşı" anlatıyor.


11 Eylül 2001'de de, yarattığı Taliban canavarının ABD'yi nasıl vurduğunu, bu defa da aynı CIA'nın Taliban ve Bin Laden'e karşı savaşını hikaye ediyor.


Kitabın tümü, açık veya gizli belge ve söyleşilere dayanıyor. Müthiş bir araştırma. Bunca yıldır aynı tip kitap yazar ve TV belgeseli yaparım, yüzlerce kitap okumuşumdur, böylesine dökümana dayalı bir çalışmaya rastlamadım.

ABD sistemi insanı korkutuyor


Pertagon, CIA ve diğer istihbarat örgütlerinin çalışma yöntemleri, Beyaz Saray'da nasıl karar alındığı ve uygulamalardaki farklılıklar, insanı korkutuyor.


Karar vermekteki "kararsızlıklar", sürekli kaçırılan fırsatlar ve özellikle sınırdışı operasyonlarda, kendi dışlarındaki insanları hiçe sayma alışkanlıkları, tüyler ürpertiyor.


özetini çıkarmam gerekirse:


1. Afganistanın bugünkü duruma girmesinin, yani aşiret reisleri  tarafından parçalanmasının ve ݝslam adına savaşılmasının temel nedeni, ABD ve ݝngiltere'dir.  Tek amaçları, Rusları kovalamak olmuş. Pakistan'ın medreselerindeki din öğrencilerini ve istihbarat servisinin (ISI), Suudilerin de parasını kullanmışlar. Rusları atmak için Cihat fikrini adeta zorla yaymışlar. Bin Laden'i teşvik etmişler. Ruslar dayanamayıp çıkınca da, arkalarında paramparça bir ülke bırakıp ülkelerine geri dönmüşler.


2. Amerikalıların bıraktığı bataklığı da, Taliban'ı besleyerek Pakistan kontrolü altına almış, Bin Laden'e göz yummuş.


3. Amerika, 11 Eylül 2001'de El Kaide tarafından vurulunca uyanıp geri dönmüş ve Taliban'ı devirmiş, ancak kontrolü tümüyle ele geçirememiş.


4. Eğer bugün Afganistan hala paramparça ise, dünyada ݝslam adına cinayetler işleniyor ise, bunun altında Pakistan'ın medreseleri ve Suudi Arabistan'ın parasıyla desteklediği silahlı müslüman komandoları yatıyor.


5. Pakistan-Suudi Arabistan-ABD üçlüsü, adeta bilinçli şekilde, ݝslamcı ölüm mangalarını yaratmış ve hala da kullanıyorlar.

Sonuç: Afganistana acıdım, Pakistana kızdım, ABDden ise korktum...


Kitap beni çok etkiledi.


Nedeni de, aynı yıllarda defalarca Afganistan'a, Pakistan'a gitmem ve bu savaşı yakından izlememdir. O dönemde işin iç yüzünü böylesine açıkça bilmiyorduk. ABD'nin haklı bir savaş yaptığı sanılıyordu.
CIA'nın, Afgan aşiret reislerini, Pakistan gizli servisini parayla nasıl satın aldığı, nasıl avucunda oynattığı bilinmiyordu.


Emin olun, Afganistan'a çok acıdım.


Pakistan'a, başımıza aşırı ݝslam'ı bela etmesinden, parayla kendini satmasından dolayı kızdım.
ABD'den ise, çok korktum...

MEHMET ALݝ BݝRAND


Yorum Yap

Not: HTML'e dönüştürülmez!
    Kötü           İyi

Hayalet Savaşları

  • Liste Fiyatı :32,00₺


  • İndirimli Fiyat:  25,60₺

Kitaplarımızda uygulanan indirimli fiyatlar bayilerimizin yaptıkları kampanya ve satış politikalarına göre farklılık gösterebilir

E-Ticaret Sistemleri