Stokta yok 20. Yüzyılın Strateji Dehası: Atatürk

Atatürk çok yönlü, dünya çapında karizmatik bir liderdi. Onun tartışmasız evrensel bir lider olarak uluslararası alanda kabullenilmesinin başta gelen nedeni, cesur, şaşırtıcı ve süratli stratejik karar alma ve bunu azimle uygulamasından kaynaklanıyordu.

Bu kararlarından hedefe ulaşmayanı yoktur. Dr. Nejat Tarakçı'nın çalışmasında, Atatürk'ün en önde gelen bu özelliği tarihsel süreç içinde yaşanmış örneklerle anlatılmaktadır.

Böylece, ümmetten millete, hilafetten cumhuriyete giden yoldaki stratejik kararların alınma şekli, uygulama kararlılığı daha iyi anlaşılabilmektedir. Ayrıca bu zorlu mücadelede elde edilenlerin nasıl korunup kollanacağı da Atatürk'ün konuşmalarının stratejik analizi ile açıkça göz önüne serilmektedir. Atatürk'ün stratejik dehası ortaya konulurken, yabancı kaynak ve kişilerin görüş ve değerlendirmelerinden daha ziyade istifade edilmesi, çalışmanın güvenilirliğini artırmaktadır.

Atatürk'ün stratejik dehasının askeri alandan daha çok sivil alanda ve dış politikada başarıya ulaştığı, çalışmadan çıkan diğer önemli bir sonuçtur. Atatürk'ün stratejik dehasını ortaya koyan örnek olaylar, bugünün modern strateji kavramları dahilinde yazar tarafından değerlendirilmiştir. Bu yönüyle de modern stratejinin özümsenmesi ve uygulanma yöntemleri ortaya konulmuştur.

çalışma ile Atatürk'ün bilinen ancak dağınık durumdaki stratejik dehası daha anlaşılır ve toplu halde okuyucuya sunulmakta ve önemli bir kaynak doküman yaratılmış olmaktadır.

Profesör Dr. Ergün Aybars

Yorum Yap

Not: HTML'e dönüştürülmez!
    Kötü           İyi

20. Yüzyılın Strateji Dehası: Atatürk

  • Liste Fiyatı :10,00₺


  • İndirimli Fiyat:  7,00₺

Kitaplarımızda uygulanan indirimli fiyatlar bayilerimizin yaptıkları kampanya ve satış politikalarına göre farklılık gösterebilir

E-Ticaret Sistemleri