Utku Erişik

Utku Erişik


6 Ağustos 1979, Tekirdağ doğumludur...


İlköğrenimini Mersin'in Tarsus ilçesinde, Abdulkerim Bengi Anadolu Lisesi'nde tamamladı. Türkiye 80.'si olarak kazandığı Ankara Fen Lisesi'nin ardından, Türkiye 200.'sü olarak başladığı İstanbul Çapa Tıp Fakültesi'ndeki öğrenimini yarıda bırakarak, Gösteri Sanatları Merkezi'nde tiyatro eğitimi aldı. Bilge Adam Bilgi Teknolojileri Akademisi ile Başkent İletişim Bilimleri Akademisi mezunudur...


Beş yıl süreyle Çınar Yayınları'nda yayın editörlüğü görevini üstlenerek, Rıfat Ilgaz, Sunay Akın, Akgün Akova ve Zehra İpşiroğlu başta olmak üzere birçok değerli yazarın kitabının altına "editör" olarak imza attı.


Varan'la Yol Boyunca dergisinde "Okuma Bayramı" adlı çocuk sayfasını; Popüler Sağlık dergisinde de "Kitap Hastası" adlı kitap sayfasını hazırladı.


Bir Özkıyımın Özü, Tünel Korkusu, Hava Atışı ve Mustafa Kemal'in Yürekli Çocukları adlı kitapların yazarıdır.


Kitaplarından Bir Özkıyımın Özü, yurt çapında düzenlenen "intihar" konulu psikoloji seminerlerde örnek kitap olarak sunuldu. Tünel Korkusu ise, 2004 yılında Orhan Kemal Roman Armağanı'na aday olarak gösterildi; ayrıca 2004-2005 döneminde Almanya'da Duisburg Essen Üniversitesi'nde edebiyat bölümü öğrencilerine "Yazarlıkta Yaratıcılık" dersinde okutuldu. Hava Atışı, spor ile sanatın tarihsel bağlarını irdelemesi ile, dünya edebiyatının ender örneklerinden birisi sayılmakta. Son kitabı Mustafa Kemal'in Yürekli Çocukları, Bedri Baykam'ın övgü dolu önsözüyle Kasım 2009'da yayımlandı.


1998'de üniversite öğrencileri arasında düzenlenen "Cumhuriyetimizin 75. Yılı Şiir Yarışması"nda ikincilik eşdeğerinde "başarı" ödülünü almıştır.


2006 yılının Mayıs ayında düzenlenen "Ulusal Rıfat Ilgaz Sempozyumu"nda, büyük ses getiren "Aynayı Kıramayınca Ayna Tutan Elleri Kırmak" adlı bildirisini sunmuş, bir oturuma da başkanlık yapmıştır.


Cumhuriyet gazetesinde "Olaylar ve Görüşler" bölümüyle Deniz Som'un "Vaziyet" köşesi başta olmak üzere, ulusal ve yerel yayın yapan birçok gazete-dergide çeşitli konularda birçok yazısı ve röportajı yayımlanmıştır.


Kanal D'de Yeşim Salkım ile katıldığı "10 Kasım Özel" programından başka; Show TV'de Alişan ile Çağla Şikel'in sunduğu "Her Şey Dahil" ve TV8'de Ebru Şallı'nın sunduğu "Ebruli Saatler", yine TV8'de Sunay Akın'ın sunduğu "Mahya Işıkları", Fenerbahçe TV'de Barbaros Uzunöner'in "Orta Şut Karışımı", Ulusal Kanal'da Zafer Bilgin'in "Sanat Hayatı" ve TRT 2'de Remzi Buharalı'nın "Sanat Aktif", Kanal B'de Sami Gökçe'nin "İstanbul Sohbetleri" adlı programlarına konuk olmuştur.


Tiyatro Birileri'nin kurucusu, sahibi ve oyuncusudur.

E-Ticaret Sistemleri