Hüseynbala Mirelemov

Hüseynbala Mirelemov


Hüseynbala Mirelemov hikâye ve romanlar, sosyal ve politik içerikli eserler ve oyunlar yazarı olarak edebiyat tarihinde kendine yer edinmiştir.


Mirelemov Azerbaycan Yazarlar Birliği üyesi, Afrika ve Asya Yazarları Birliği üyesi, Altın Kalem, Altın Kelime, Altın Derviş ödüllerinin, Resûl Rıza Ödülü’nün ve Bellek Millî Ödülü’nün sahibidir. Mirelemov, Kırgızistan Yazarlar Birliği’nin Altın Kalem ödülünü de almıştır.


Yazarlığa 14 yaşında Bir Parça Ekmek (1961) hikâyesiyle başlayan Mirelemov, ilk kitabı Yalnız Turnanın Uçusu (1986) ile 1960’li yıllar kuşağına özgü lirik ve psikolojik üsluba sahip bir yazar olarak tanınmıştır.


Mirelemov 21. yüzyıl Azeri edebiyatının temelini atan yazarlardan biridir. Hayalet (2002) isimli uzun hikâyesi, Yanan Kar (2007) romanı, Vicdanın Hükmü (2002) piyesi ve Kurşunlanmış Heykellerin Feryadı isimli denemesiyle Azeri halkının kaderini yönlendiren en büyük problemi “Karabağ Sorunu”nu edebiyatın konusu yapmıştır. Hayalet isimli eseri millî ve ahlaki trajedimizi yansıtan sembol eser olmuştur.


Orijinal bir sanat ürünü olan Gelinlik (2004) romanı genç kuşakların karşı karşıya kaldıkları toplumsal ve ahlaki yozlaşmayı, Ceza (2007) isimli uzun hikâyesi insanoğlu ile doğa arasındaki uyumun kayboluşunun nasıl bir felakete dönüştüğünü yansıtan edebî ve felsefi eserlerdir.


Kayada Çiçek (2002) ve Bir Gecenin Sihri (2006) isimli kitaplarında bir araya getirilen yazıları, Mirelemov’un Celil Mehmetkuluzade, Abdurrahim Hakverdiyev, Yusuf Vezir Çemenzeminli, Mir Celal Pasayev gibi öykücülerin ekolüne özgü lirik ve psikolojik üslupta yazılmııs hikâyelerin usta yazarı olduğunu kanıtlamaktadır.


Toplumun içinde var olan sosyal sorunları yansıtan Kırkıncı Oda romanında adaletin zafer kazanacağına inancı, Üveyik Yumurtaları, Aşagılık Adam isimli eserlerinde ahlaki güzelliklerin edebî ve felsefi yansımasını görürüz.


Mirelemov çağdaş Azeri siyasi yazınının da en usta kalemlerindendir. Onun Tarihte Önemli Şahsiyetler serisinden Moskova’da basılmış olan Haydar Aliyev (2005, 2006), İlham Aliyev (2007) ve Zarife Aliyeva (2010) isimli kitapları siyasi yazının ve devlet geleneklerine saygının en iyi örnekleridir.


Mirelemov’un Gence Kapıları, Penah Han Cavansir adlı oyunları da çağdaş Azeri tiyatro yazarlığının değerli örneklerindendir.

Göster:
Sırala:
Gelinlik Stokta yok

Gelinlik

Yağmuru çamuru gönül küstüren boz ay arkada kalmış, renksiz, bomboz anılarını da peşinden sürükleyip..

15,00₺ 12,00₺

E-Ticaret Sistemleri