Mehmet Murat İldan

Mehmet Murat İldan


Eğitim: Elazığ`da doğdu; ilkokulun 4 yılını Elazığ`da okudu. Babasının Senatör seçilmesi nedeniyle eğitimine Ankara`da devam etti. Ankara Yenişehir Lisesi`ni birincilikle bitirdi (1982). ODTÜde bir yıl “İngilizce Hazırlık”ta ve bir yıl da Elektronik bölümünde okudu (1983); daha sonra ODTÜ Ekonomi bölümünden şeref belgesiyle lisans derecesini aldı (1988). Aynı yıl Milli Eğitim Bakanlığının Avrupa Birliği dalında yüksek lisans ve doktora bursuna hak kazandı. Bu burs çerçevesinde, Fransanın Vichy şehrinde 8 ay yoğun Fransızca kursu gördü (DELF Diploması, 1989). Strasbourgda, Louis-Pasteur Üniversitesinde 6 ay “Para-Finans ve Bankacılık” dersleri aldı (1990). Aynı yıl Cambridgede 6 ay ileri düzeyde İngilizce kursu gördü. 1991de,Hisse Senedi Fiyatlarındaki Spekülatif Kabarcıklar üzerine İngilterenin Essex Üniversitesinden yüksek lisansını aldı. 1994te Burdurda Özel Tabur Ölçme Bölüğü`nde askerliğini tamamladı. 1997de, Essex Üniversitesinde, İngiliz Ekonomisinin Para ve Maliye alanlarındaki Tepki Fonksiyonları üzerine kuramsal ve ekonometrik bir doktora yaptı.


Yazı Çalışmaları: Yazarın, Bright Candles isimli İngilizce bir şiir kitabı vardır (1995); bu kitaptan bir şiir Kanadada Georgian Blue Poetry antolojisinde yer almıştır (1997). Hürriyet Gazetesi yurtdışı baskısında 1995-1997 yılları arasında 32 köşe yazısı ve Cumhuriyet Gazetesinde de çeşitli makaleleri yayınlandı. 1999 yılında mesleğini bıraktı; 6 ay kadar öyküler yazdı ve sonra oyun yazmaya başlayarak profesyonel yazarlığa geçti. Varlık, Çağdaş Türk Dili, Dil Dergisi, E Dergisi, Türk Dili Dergisi gibi dergilerde 19 öyküsü, Tiyatrom.com sitesinde 60tan fazla tiyatro yazısı yayınlanmıştır. Galileo Galilei ve Emmanuel Arago`nun Günlüğü isimli oyunları Devlet Tiyatroları Genel Repertuarı`na alınmıştır. Yazar, Uluslararası P.E.N. Yazarlar Federasyonu, Tiyatro Yazarları Derneği, Bilim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği ve Edebiyatçılar Derneği üyesidir.


Ödüller: ZOKEV Ahmet Naim Öykü yarışmasında 4 öyküsü övgüye değer görülerek yayınlandı. 2000 yılı Samim Kocagöz Öykü Yarışmasında Kara Sinek isimli öyküyle ikincilik ödülü aldı. Aynı yıl, “Büyünün Gözleri” isimli oyun Kadıköy Belediyesi Ulusal Oyun Yazma Yarışması`nda Birincilik Ödülü almıştır. Bu oyun dilbilimci Yurdanur Salman tarafından İngilizce`ye çevrilmiş ve ABD`de “Absinthe-New European Writing” edebiyat dergisinde yayınlanmıştır; William Shakespeare, Galileo Galilei, Dilencinin Kehaneti, Emmanuel Aragonun Günlüğü, Her Şey Mariannela Başladı isimli oyunları da İngilizce`ye çevrilmiştir. Dilencinin Kehaneti, AQT 2005 Vancouver Kanada Uluslararası Oyun Yazma Yarışmasında 112 eser arasında ilk 10a kalarak finalist olmuştur.

Basılmış Eserleri: Ormanın Hayaletleri (2000); Galileo Galilei (2001); Dilencinin Kehaneti (2001); Mohandas Karamchand Gandhi (2002); Üstat William Shakespeare (2002); Antikacı Aragonun Günlüğü (2005)


Basıma Hazır Eserleri: “Her Şey Marianne`la Başladı,” “Bir Yaz Gecesi Kâbusu,” “Bir Makyavelli Hayranı,” “Artemisin Evi,” Davetli Misafirler, Yanardağ, Pandoranın Kutusu, Kutsal Yolculuk, Emmanuel Arago`nun Günlüğü,” Anastasis: Diriliş, Üstat Moliere Evleniyor.


Sahnelenme: 1- Büyünün Gözleri: Mavi Salon Gösteri Hizmetleri (Oyun içinde oynanan oyun Büyünün Gözleri isimli oyundan bir bölüm alınarak Ertan Ekmekçi tarafından uyarlandı; 2001, Bursa.) Marmara Üniversitesi Tiyatro Topluluğu Mimi Komedi Oyuncuları (Galatasaray Lisesi Tiyatro Günleri; yönetmen Mustafa Barış Taşkın; Maltepe Üniversitesi Tiyatro Yarışması En İyi Senaryo Ödülü 2004, İstanbul; 2005, ODTÜ Bahar Şenlikleri,Ankara; 2005, Ekin Tiyatrosu, Ankara.) Kırık Sandalye Tiyatro Topluluğu (Yönetmen Halit Oktay;Pendik Atatürk Kültür Merkezi, 2005, İstanbul.) Sinop Sanat Tiyatrosu (Yönetmen Erhan Kaya; 2005, Sinop.) 2- Dilencinin Kehaneti: Bulancak Sanat Tiyatrosu (Yönetmen Cemal Aldıç; 2004, Giresun-Bulancak.)


TRUVA`daki ESERLERİ: 

Antikacı Arago`nun Günlüğü 

Paris`in Altındaki Güller 

Sisam Adası Aşıkları

Göster:
Sırala:

Antikacı Arago'nun Günlüğü

ݝngiltere'nin küçük bir köyü olan Dedhamda, varlıklı bir yazardır kahramanımız. Onun zekice ve anla..

9,00₺ 7,20₺

Genç Werther'in İlk Acıları

1769 yılının Nisan ayında tabiat aşığı genç yetenek ressam Werther Almanya'dan ayrılarak ݝngiltere..

2,50₺ 2,00₺

Paris'in Altındaki Güller

1930'lu yılların Paris'inde, dünyanın bu en romantik ve en parlak şehrinde insanların kanını dondura..

2,50₺ 2,00₺

Sisam Adası Aşıkları Stokta yok

Sisam Adası Aşıkları

Türk Edebiyatı'nın Gelecek Vaad Eden En Verimli Yazarlarından Mehmet Murat ݝldan Bu Sefer De Birb..

8,00₺ 6,40₺

E-Ticaret Sistemleri