Meltem İnan

Meltem İnan


Meltem Inan, çocukluğunu İspanya’da geçirdi.  Ankara Koleji’nde liseyi tamamladı  ODTÜ Eğitim Fakültesi , İnglizce Öğretmenlik bölümünden mezun oldu.


Gazetecilik hayatına 1994 yılında 32. GÜN programında başladı.


Ardından Kanal D Haber Merkezinde Dış politika ve Sanat muhabirliği görevlerinde bulundu. Zamanının Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu ile röportajı uzun süre yazılı basının gündeminden inmedi.Kuzey Irak’taki çatışmalar sırasında savaş muhabirliği yaptı.


Üniversite Eğitimini pekiştirmek amacıyla Amerika’da araştırmacı gazetecilik üzerine eğitim gördü. 


Ardindan 5 yıl sürecek ‘HABERCİ BELGESELİ’ macerasına atıldı. Coşkun Aral ile birlikte hazırladıkları Haberci’de,Inglizce ve İspanyolca’ya cok iyi derecede hakim olmasının avantajıyla, Afrika, Asya, Kuzey Amerika, Güney Amerika ve Avrupa kıtasında 50’yi aşkın ülkede belgesel bölümleri hazırladı. Bu belgeselin özelliği, muhabirlerin işledikleri konuların şahsen içinde yer alırken, kendi deneyimlerini de aktarabilmeleriydi.


Bir yandan Arjantin’de Tango dünyasının içine girerken ya da Venedik Karnavalının ruhunu aktarırken, öte yandan Malezya’da yüzyıllardır yaşam tarzlarını değiştirmeyen İban kabilesine konuk oldu onların yaşam tarzlarını ekrana taşıdı ve kabile üyeleriyle nasıl dost olmaya başladıklarını aşama aşama aktardı. 


En ilgi çeken dosyaları arasında Moskova’daki Yuri Gagarin Kozmonot Merkezi’nde gerçekleştirmiş olduğu yerçekimsiz hava ortamındaki uçuş denemesiydi. Yerçekimsiz hava ortamını şahsen tecrübe ederken, kozmonotların yer çekimsiz hava ortamındaki eğitimlerini de görüntülemeyi başardı.


Sürgündeki Tibet’liler üzerine hazırladığı programda, Tibet’lilerin ruhani lideri 14. Dalai Lama ve müridi , ünlü Hollywood aktörü Richard Gere ile yaptığı röportajlar, yine gazete manşetlerinden uzun süre inmedi. Hong Kong sineması üzerine yaptığı bölümde Jackie Chan ile röportaja yer verirken, Hindistan sineması üzerine hazırladığı belgeselde Hindistan’ın bir numaralı aktörü Amir Khan ile röportaj yaptı.


F-tipi cezaevlerinin Türkiye’de gündemde olduğu dönemde, Amerikan Eyalet Cezaevine girmeyi başaran ilk gazeteci oldu ve oradaki mahkumların hayatını gözler önüne sererek, onlarla yaptığı röportajlara yer verdi. Olaya daha insani bir açıdan yaklaşarak, iki ülke cezaevi sistemlerinde mukayese yapılmasını sağladı.Bu belgesel bolumuyle, Cagdas Gazeteciler Cemiyetinin –2002 En iyi Belgesel Odulunu aldi. 


Haberci ekibinin bir üyesi olduğu dönemde çekmiş olduğu fotoğraflar ve yazıları Yeni Yüzyıl ve Sabah gazetelerinde yer aldı. Ayrıca Mimoza,FHM ve Marie Claire dergilerinde basıldı.


NTV Televizyonu’nda ROTA isimli gezi programını hazırladı. Türkiye’nin dört bir yanını gezdiği ve ilginç yöreleri tanıttığı programda, değişik insan portrelerine yer verdi ve yok olmakta olan meslekler ile güzellikleri izleyicilerine aktardı. 


TV8'de bir yandan Dış Kaynaklar Müdürlüğü görevini sürdürürken bir yandan da 'Pazar Eki ' isimli sohbet ve yaşamdan haberlerin yer aldığı programı hazırlayıp sundu...


Habertürk Haber Kanalında ‘Dünyanın Enleri’ isimli programı hazırlayıp sundu. Bir yandan gezdiği gördüğü Dünya’nın birbirinden farklı bölgelerine yer verirken, o bölgelerdeki ‘en’lere yer vererek, haber değerine sahip başlıkları bulup çıkardı. Ardından TRT Türk ekranlarında  ‘Limitsiz Keşif’ isimli programla ekranlarda yer aldı.


'Anı Koleksiyoncusu' isimli bir gezi kitabı ve 'Yeni bir Şiva' ve ‘Aynadaki Tanrı’ isimli bir romanları bulunuyor...'Yeni Bir Şiva' isimli romanı daha sonra beyazperdeye uyarlandı.

Göster:
Sırala:

İnsan Koleksiyoncusu

 Türkiye'nin en ilginç insanlarıyla tanışmaya hazır mısınız? Hepsi  Türkiye'de yaşıyor, he..

34,00₺ 27,20₺

E-Ticaret Sistemleri