Murtaza Yetiş (Dr)

Murtaza Yetiş (Dr)


1972 yılında Adıyaman'da doğdu. İlk ve orta öğrenimini (Fatih İlkokulu, Gazi Ortaokulu, Adıyaman Lisesi) Adıyaman'da tamamladı.


1989 yılında İstanbul Üniversitesi İstanbul (Çapa) Tıp Fakültesi'nde tıp eğitimine başladı. Okul yıllarında Hayat Vakfı bünyesinde öğrenci rehberlik faaliyetleri yürüttü.

 

Mezuniyetten sonra İstanbul Yenimahalle Doğumevi ve Çocuk Hastanesi’nde Çocuk Hastalıkları branşında uzmanlığını tamamladı.

 

2005 yılında Adıyaman’a döndü ve Adıyaman 82. Yıl Devlet Hastanesi’nde başhekim olarak görev aldı.

 

Adıyaman’da eğitim-kültür alanında faaliyet yürüten Gökkuşağı Derneği’ni kurdu. Dernek bünyesinde ülkemizin önemli aydınlarını Adıyaman halkıyla buluşturan etkinliklerde yer aldı. Çocuklara, gençlere ve yetişkinlere konferans, seminer, gezi ve okuma faaliyetleri, “Özürlülerin Sosyal Katılımı İçin Ortak İrade”,”Eski Doğudan Yeni Doğuya Yeniden Bilgi Toplumu İçin Okuma Atölyesi” ve ilimizin uluslar arası tanıtımına yönelik “ASAP” projeleri ile ilimizin sosyo- kültürel gelişimine katkıda bulunmaya çalıştı.

 

İstanbul merkezli faaliyet gösteren ve dünyanın kriz bölgelerine sağlık yardımı yapmayı amaç edinen ‘Yeryüzü Doktorları’nın çalışmalarında yer aldı. Bu çerçevede Afrika Nijer’de, İsrail'in saldırıları altıdaki Gazze’de sağlık tarama ve tedavi faaliyetlerine katıldı. 53 Filistinli yetimin Adıyaman halkı tarafından bakımının üstlenmesini organize etti.

 

İstanbul Adıyamanlılar Vakfı’nın kuruluşunu müteakiben Sağlık Komisyonu Başkanlığı'nı yürüttü. Üniversite öğrencilerinin ihtiyaçlarını karşılamak üzere İlim Yayma Cemiyeti tarafından inşa edilen öğrenci yurdunun yapımında görev aldı.

 

Yine bir çok vakıf ve dernek bünyesinde aldığı insiyatiflerle toplumsal dönüşüm ve gelişime, yeni anayasa ve demokratikleşme çabalarına destek vermeye çalıştı.

 

İngilizce bilen Yetiş, akademik yayınlarının yanı sıra, muhtelif gazete ve dergilerde yazılar yayınlandı.

Göster:
Sırala:
Yeni CHP Stokta yok

Yeni CHP

Bu çalışmanın temel amacı, değişen ve ilerleyen Türkiye ile paralel bir politik söylem sahibi olmaya..

10,00₺ 8,00₺

E-Ticaret Sistemleri