Muzaffer Baca

Muzaffer Baca


Yazar Muzaffer Baca, 16.12.956 yılında BatıTrakya’da İskeçe’nin Dinkler köyünde doğdu.Batı Trakya’daki Türk azınlığından Yunan Lisesi’ne giden ender öğrencilerden biri oldu.Yazarın BatıTrakyaToplumunun uğradığı ayrıma karşı mücadeleleri sebebiyle hâlâ Yunanistan’a giriş yasağı var. Kıbrıs Barış Harekâtı sırasında öğrenim gördüğü Xanthi Erkek Lisesi’nden ayrıldı ve Türkiye’ye gelerek Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde eğitimine devam etti.


İlk kitabını “Ümit Kurtuluş“ müstear adıyla1979 yılında üniversite öğrencisiyken çıkardı.“Batı Trakya’nın Dünü Bugünü”adlı kitap BatıTrakya Türkleri’nin hak arayışının rehber niteliğindeki kitaplarından biri oldu.


İkinci kitabı yine “müstear” isimle yayınladığı “Kıbrıs Günlüğü” oldu. Rum kaynaklarından, Rumların sinsi oyunlarını ve katliamlarını anlatan kitap, 1982 yılında yayınlandı.


Üçüncü kitabı Alkım Yayınları’ndan “Bizansın Son Günleri” adıyla1998 yılında çıktı.Kitap Yunanlı tarihçi yazarYannis Kordatos’un kitabının tercümesi ve ek Bizans kaynaklarının derlemesinden oluşmaktadır. Bizans İmparatorluğu’nun Fatih Sultan Mehmet tarafından fethinden hemen önceki durumu anlatır.Kaynaklar tamamen Bizans kaynaklarıdır ve Osmanlı fethinin aslında Bizans halkının kurtuluşu olduğunu ortaya koyar.


Muzaffer Baca’nın BatıTrakyada Akın ve İleri Gazeteleri’nde yıllarca Ümit Kurtuluş müstear ismiyle makaleleri ve şiirleri yayınlandı.


1976-1992 yılları arasında merkezi Ankara’da bulunan BatıTrakyalılar Derneği’nin Başkan ve Başkan Yardımcılığı görevinde bulundu.


1976-1992 yılları arasında TRT’de Dış Haberler Servisi’nin editörlüğünü, “Dünyaya Bakış”, “Bölgemiz ve Komşularımız” adlı programların yapımcılığını, 1992-94 yılları arasında da Flash TV Genel Koordinatörlü, 1993-1995 yılları arasında da TGRT Dış Haberler Müdürlüğü ve “Aktüel” programının yapımcılığını yürüttü.


Gazeteciliğe 1997 yılında ara veren yazar Muzaffer Baca 1999 yılından itibaren kurucuları arasında bulunduğu Uluslararası Mavi Hilal Vakfı’nın Başkan Yardımcılığı görevini yürütüyor. Vakıf, Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği ve çok sayıda uluslararası kuruluşla çalışarak Türkiye, Suriye, Somali, İran, Pakistan ve Balkanlar başta olmak üzere çok sayıda ülkede önemli insani yardım ve kalkınma projelerine imza atmaya devam ediyor.


2003 yılından itibaren İstanbul Aydın Üniversitesi’nde Mütevelli Heyet üyeliği, Başkan Danışmanlığı, Projeler Koordinatörü görevlerini sürdüren Muzaffer Baca aynı zamanda üniversitede Haber Sosyolojisi ve Haber Araştırma ve Uygulama dersleri veriyor.


Yazar, 2003-2010 yılları arasında Avrupa-Akdeniz Yerel ve Bölgesel Yönetimler Komitesi (COPPEM) BaşkanYardımcılığı, 2004-2008 yılları arasında Uluslararası Gönüllü Kuruluşlar (ICVA) Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerini yaptı. Hâlâ Birleşmiş Milletlere değişik danışmanlık görevleri de yürütüyor.


Muzaffer Baca, 1990, 1991 ve 1992 yıllarında Türk Basın Birliği, Radyo Televizyon Gazeteciler Derneği’nin en iyi “TV Program Yapım” ödüllerini kazandı.1992 yılında Jaycess Kurumu tarafından Türkiye’deİnsanHakları konusunda “En BaşarılıYönetici” seçildi.


1989 ve 1995 yıllarında CNN International’da da değişik sürelerle görev yaptı.

Göster:
Sırala:

Kod Adı: Gazeteci

Habercilik görevi gereği görmediği ülke kalmayan,  bu nedenle dünyayı yakından tanıyan Muz..

18,00₺ 14,40₺

E-Ticaret Sistemleri