Raif Karadağ

Raif Karadağ


Raif KARADAĞ, 28 Nisan 1920 tarihinde Yanya’da doğdu. Babası Yanya eşrafından bankacı Süleyman Bey’dir. Annesinin adı Selime’dir. Lozan anlaşması gereğince yapılan anlaşmayla 1924 yılında Türkiye’ye gelen Süleyman Bey ailesi, İstanbul’da Pendik’e yerleşti. Ozaman henüz 4 yaşında bulunan küçük Raif, daha sonra Pendik ilkokulunu bitirdi.Sonra Kadıköy ortaokulundan mezun oldu.


Rumca, Osmanlıca ve İngilizce bilen Raif Karadağ, çocukluk ve gençlik yıllarından beri okumayı çok seven bir insan olarak tanınırdı. Onunu bu okuma aşkı, daha sonraki yıllarda yazma aşkına dönüştü. Bu aşkla Raif Karadağ, gazeteciliği kendine meslek seçti.1952 yılında günlük Yeni Büyük Doğu gazetesinde yazmaya başladı. Daha sonra Son Havadis, Tercüman ve Bizim Anadolu gazetelerinde yazmış, diğer taraftan da bazı dergilerde de çeşitli yazılarını yayınlamıştır. Bu yazılarından pek çoğunu daha sonra kitap haline getiren Raif Karadağ, gazetecilik mesleği dolayısıyla yaptığı araştırma ve çalışmalarının meyvelerinin gazete sütunlarında kaybolup gitmesini hazırladığı kitaplarla engellemiştir. Bu sayede milli kütüphanemizi, gerek sade ve akıcı Türkçesi, gerekse de araştırma değeri yönünden birçok kıymetli eserle zenginleştirmeye hizmet etmiştir.


İşte bu araştırma ve çalışmalarının semeresi olan ve günümüz açısından da bir ışık olan ve elden düşmeyen , sahasında tek kaynak olma özelliğini halen sürdüren Petrol Fırtınası, Muhteşem İmparatorluğu Yıkanlar gibi eserleri halen bir ışık olarak elimizden düşmemektedir.


Selver hanımla evlenen Karadağ’ın bu evlilikten iki oğlu dünyaya gelmiştir. Murat ve Ferhat.


Raif Karadağ, hem çok iyi bir insan, hem de çok iyi bir aile reisi olarak yaşadı. 22 Aralık 1973 yılında, son derece sıhhatli bir şekilde gittiği Ankara’da kaldığı otel odasında, henüz genç sayılacak bir yaşta (53 yaşında) esrarengiz bir şekilde vefat etmiş, bu haber gerek ailesini ve gerekse dostları, hayatı boyunca mefkuresine bağlı olarak yaşadığı milliyetçi çevresi büyük bir üzüntüyle sarsılmıştır.


Raif Karadağ, kendisini tanıyan ve candan seven arkadaşları arasında eski Türk illerinden kopup gelen bir rüzgar gibi hür, temiz, mert ve dürüst kişiliği ile öyle güzel kokular getirmiştir ki,bunları, bıraktığı eserleriyle de burcu burcu tüter bulursunuz. Ve bu unutulmaz eserler, onun kişiliğini ebedileştirmek için yeterlidir.

Göster:
Sırala:

Muhteşem İmparatorluğu Yıkanlar

Türkiye'de suikastle ortadan kaldırılan ilk gazetecilerden biri Raif Karadağ... "Petrol Fırtınası" k..

235,00₺

Deryaları Dize Getirenler "Oruç Reis ve Barbaros Hayrettin Paşa"

ORUÇ REİS VE BARBAROS HAYRETTİN PAŞA'NIN ROMANIFatih Sultan Mehmet'in İstanbul'u fethiyle başlayan O..

310,00₺

İsrail Ortadoğu ve Amerika

İnsanlık tarihinin yazıldığı, ilahi dinlerin doğuş merkezi, medeniyetler beşiği bir bölgedir Ortadoğ..

130,00₺

Musul Meselesi -Petrol Fırtınası 2-

Osmanlı İmmparatorluğunun kesin tasfiyesinin yapıldığı yer İsviçre'nin Lozan şehridir. Türkiye Lozan..

150,00₺

Petrol Fırtınası

Tarih: 22.12.1973… Raif Karadağ, dünya petrollerinin şifrelerini otuz yıl süren titiz araştırmaları..

200,00₺

Şark Meselesi

 "Türkler Avrupa'da görünür görünmez ortaya bir şark meselesi çıktı... Papazların ve küçük küçü..

105,00₺

E-Ticaret Sistemleri