Sami Çelik

Sami Çelik


1968 yılında Kastamonu'da doğdu. Babasının işi gereği 1 yaşında İstanbul'a yerleşti. İlk-Orta ve Lise tahsilini İstanbul'da tamamladı. 


20 yaşında ticarete yayıncı olarak atıldı. 22 yaşında Emre yayınları'nı kurdu ve Türkiye Basın Yayın Birliği tarafından Türkiye'de yayıncılar arasında en genç yayıncı seçildi.


Çok genç yaşında gerek evlenmesi ve gerekse ticarete atılmasından dolayı Yüksek Öğrenimini yarıda bıraktı. Daha 23 yaşındayken özellikle tarih ve yakın tarih üzerine yoğunlaştı ve pek çok tarihçi ile yakın çalışma imkanı buldu.


Özellikle de Kazım Karabekir Paşanın damadı rahmetli Prof.Dr.Faruk Özerengin ile 15 yıla yakın geceli-gündüzlü bir fiil çalışmalarda bulunarak paşanın hiç yayınlanmayan ve yakın tarihimizin doğru bilinenlerini temelinden sarsan hatıralarını yayınladı.


Yayınladığı yakın tarihimiz ile ilgili bazı kitaplardan mahkum edildi.


Dönemin basın savcısının makamına çağırıp "üzerimde çok yoğun baskı var, dönemin milli savunma bakanı İ.S. ve Ç.B Paşa tarafından sürekli aranıyorum ve dava açılmasını istiyorlar. Bu baskılardan dolayı dava açmak zorundayım" dediğinde Sami Çelik'in yanında bu olaya şahit olan avukatı ve bir yakınıdır. 


Basın savcısının, "dava açılsa da zaten bişey çıkmaz, beraat edersiniz" sözlerine rağmen Sami Çelik mahkum olmuştur.


Ancak, dönemin Cumhurbaşkanı'nın basın yoluyla işlenen suçlara kısmi affı kabul etmesi üzerine Çelik'in hapis mahkumiyeti ertelemeye gitti ve kapandı.


Bu dönem içinde toplam olarak yakın tarihimiz ile ilgili 200'den fazla eseri yayınlayan Çelik,  Kazım Karabekir Paşanın da 37 eserini yayınlama başarısını gösterdi. 30 yaşında (1997-1999) yüksek öğreniminden dolayı tehir ettiği askerliği için güneydoğu'ya giderek askerliğini yaptı.


Askerliği esnasında bulunduğu bölgedeki yoğun çatışmalardan dolayı bölüğünden 5 arkadaşının çatışmalarda şehadetine şahitlik etti ve askerliği sonrasında tuttuğu günlüğünü kitap olarak  "Bir Avuç Toprak da Sen At Annem" ismiyle yayınladı.


Yayın hayatı boyunca 1000 eserin üzerinde kitabı okuyucusuyla buluşturma başarısı gösteren Çelik, yayın politikasını tarih, siyaset, araştırma ve edebiyat türü eserlere yoğunlaşarak devam ettirmektedir.


1990'dan bu yana yayınladığı yakın tarihimiz ile ilgili eserler gerek yakın tarihimizin sorgulanmasında ve gerekse yazılan yeni tarih kitaplarında kaynak olmuştur.


Sami Çelik halen yayın hayatına ,Truva Yayınları, Emre Yayınları, Aslı Yayınları olarak devam etmektedir.


samicelik@truvayayinlari.com


samicelik.com

Göster:
Sırala:

Bir Avuç Toprak da Sen At Annem

Tabur dün operasyona gitmişti. Tabur operasyondayken her zaman üs bölgemizde Karargah bölüğü ile bir..

130,00₺

E-Ticaret Sistemleri